Szukaj

 

 

CHARAKTERYSTYKA

Stół do automatycznego rozkroju służy do prostego cięcia gładkich tafli szkła oraz do wycinania kształtów z dużą szybkością i precyzją. Maszyna może pracować w linii wraz z automatycznym stołem załadowczym i stołami łamiącymi.

Na solidną konstrukcję maszyny składa się wytrzymała podstawa, na której zamontowano następujące części: stały stół roboczy, zespół prowadnic ruchomego mostu oraz system automatycznego przesuwu tafli za pomocą pasów wspomagany poduszką powietrzną. Solidna budowa podstawy oraz precyzja montażu mechanicznego gwarantują jakość i precyzję cięcia.

Napęd mostu realizowany jest za pomocą przekładni bezluzowej napędznej silnikiem bezszczotkowym co gwarantuje wysoką trwałość i dynamikę ruchu, dodatkowo zaletą tego rozwiązania jest bezobsługowa praca przez cały okres eksploatacji.

Ruch mostu tnącego (oś x) oraz głowicy (oś y) odbywa się po wysoce precyzyjnych prowadnicach, wykonanych z hartowanej i szlifowanej stali, napęd z wszystkich silników bezszczotkowych przeniesiony jest za pomocą przekładni bezlózowych bezpośrednio na hartowane listwy zębate.

Prędkość cięcia regulowana w zakresie do 120m/min., zależna jest od grubości szkła i rodzaju wykonywanej operacji, zaś wartość maksymalnego przyśpieszenia wynosi 2 m/s2.

Ruch mostu tnącego (oś x) oraz głowicy (oś y) odbywa się po wysoce precyzyjnych prowadnicach, wykonanych z hartowanej i szlifowanej stali, napęd z wszystkich silników bezszczotkowych przeniesiony jest za pomocą przekładni bezlózowych bezpośrednio na hartowane listwy zębate.

Prędkość cięcia regulowana w zakresie do 120m/min., zależna jest od grubości szkła i rodzaju wykonywanej operacji, zaś wartość maksymalnego przyśpieszenia wynosi 2m/s2.

 Maszyna przewidziana jest do rozkroju szkła o formacie maksymalnym 6100x3300mm, minimalnym 500x500mm i grubości 3÷19mm.
W urządzeniu zastosowano dwa wentylatory umieszczone na solidnej podstawie które wytwarzają poduszkę powietrzną. Dodatkowo stół OPCJONALNIE wyposażony może zostać w zmienną siłę poduszki powietrznej. Dzięki takiej regulacji, przy obróbce ciężkich formatek unika się ryzyka powstania zbyt małej poduszki powietrznej utrudniającej ich przemieszczanie lub powstania zbyt dużej poduszki powietrznej powodującej ryzyko niekontrolowanego pęknięcia cięcia.

Nacisk podczas cięcia jest regulowany automatycznie, w zależności od grubości i krzywizny cięcia. W celu łatwiejszego wyłamania tafli, można zróżnicować nacisk podczas cięcia profili, linii prostych i łatwych cięć. Naciski zadawane z panelu CNC  przy cięciu mogą być zmieniane podczas pracy maszyny. Zapewnia to ustalenie optymalnych warunków roboczych przy obróbce specjalnych rodzajów szkła.

W urządzeniu zastosowano dwa zbiorniki oleju do smarowania podczas cięcia, dzięki  czemu możliwe jest używanie dwóch rodzajów substancji smarującej: oleju zalecanego do cięcia prostoliniowego oraz specjalnego oleju stosowanego przy wycinaniu kształtów            i cieciu formatek o dużej grubości. Przepływ substancji smarującej kontrolowany jest automatycznie z możliwością korekty opóźnienia smarowania podczas cięcia co powoduje że szkło nigdy nie ulega nadmiernemu zabrudzeniu, daje jednolitą warstwę oleju na całej trasie cięcia i minimalne zużycie.

Gdy tafla zostaje odebrana ze stołu załadowczego, włącza się poduszka powietrzna, a pasy transportowe unoszą się automatycznie,  tak aby ułożyć taflę we właściwej pozycji. Gdy tafla się zatrzymuje, pasy znikają pod stołem roboczym, a centrujące urządzenia mechaniczne umieszczone pod osiami X oraz Y przesuwają taflę aż do momentu osiągnięcia "punktu zero". W tej pozycji poduszka powietrzna wyłącza się i uruchamiany jest automatyczny cykl cięcia.

Urządzenie przewiduje zabezpieczenie noża jeśli pod głowicą tnącą nie ma szkła, urządzenie elektroniczne (czujnik ograniczający) włącza się i zatrzymuje gwałtownie maszynę. Wytrzymałość głowicy w połączeniu z jej statecznością i płynnością, pozwalają na cięcie formatek o grubościach od 3 do  19 mm, przy zachowaniu optymalnej jakości.

Maszyna wyposażona zostanie w dostęp do sieci INTERNET co daje możliwość zdalnego monitoringu i diagnostyki systemu.

Szlifowanie miękkiej powłoki odbywa się za pomocą tarczy o szerokości 20 mm i średnicy 200 mm po obu stronach cięcia, dotyczy to również kształtów, z systemem odsysania powstałego pyłu.

Odczyt danych - pliki wykonawcze mogą być przekazywane po wewnętrznej sieci zakładowej lub dostarczane mogą być na standardowej dyskietce lub innym nośniku. 

 

Podstawowe dane techniczne

 • grubość szyby – od 3 do 19 mm,
 • minimalny format szkła 500x500 mm,
 • maksymalny format szkła 6100x3300 mm,
 • wysokość robocza 950 mm +/- 30mm. ( dostosowana do linii),
 • wymiary gabarytowe (długość x szerokość x wysokość) 7500x4300x1700 mm,
 • prędkość cięcia do 120m/min,
 • przyśpieszenie 3 m/s2,
 • tolerancja cięcia +/- 0,3mm,
 • napięcie zasilania – 400V, 50Hz,
 • łączna moc zainstalowania – 15kW,
 • zasilanie sprężonym powietrzem o ciśnieniu 7 bar.,
 • skanowanie kształtów – OK. (OPCJA)
 • czujnik obecności szkła – OK.
 • szlifierka miękkiej powłoki – OK. (OPCJA)
 • regulowana siła poduszki powietrznej – OK(OPCJA).
 • automatyczne pozycjonowane arkusza szkła – OK.
 • cięcie kształtów – OK..
 • system prowadnic i napędu zabezpieczony przed zabrudzeniem,
 • prowadnice oraz listwy zębate hartowane powierzchniowo,
 • siła nacisku zadawana automatycznie poprzez zadanie parametrów w układzie CNC,
 • głowica tnąca i szlifująca obraca się zgodnie z kierunkiem cięcia,
 • olej dozowany automatycznie na kółko podczas cięcia.
 • czujnik zabrudzenia filtra szlifierki miękkiej powłoki.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WP na lata 2007-2013.